Rode NT2000
Item No. : 149847
| Transducer : | Large diaphragm capacitor |
| Manufacture : | Australia |
The specialist's opinion
The Rode NT2000 microphone is a studio condenser microphone.
It has multi-directional (Omnidirectional, Cardioid, Figure 8).
All settings, directivity, filter and pad are easily accessible on the body of the microphone.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Transducer : | Large diaphragm capacitor |
| Directivity : | Multi directivity |
| Power supply : | 48V |
| Frequency response : | 20 Hz - 20 kHz |
| SPL Max : | 147 dB |
| Impedance : | 200 Ohm |
| Sensitivity : | -36 dB re 1 V/Pa (16 mV/Pa @ 94 dB SPL) +/- 2 dB @ 1 kHz |
| Else : | High Pass Filter and Variable Pad |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 208 mm |
| Diameter : | 55 mm |
| Weights : | 831 g |
| Miscellaneous | |
| What's in the box : | SM2 suspension as well as a transport box |
| Manufacture : | Australia |

Our specialists at your service
Microphones



