Kawai GL-10 E/P High-gloss black 153 cm
Item No. : 203652
| Type : | Toad pianos (less than 160 cm) |
| Color : | Black |
| Manufacture : | Indonesian and Japanese |
The specialist's opinion
The Kawai GL-10 is a tiny grand piano offering exceptional tone and touch for many years to come.
A beautiful combination of cutting-edge technology and traditional craftsmanship.
Kawai uses only quarter-sawn, straight-grained Solid spruce for its Soundboards. As a result, the piano benefits from a rich, vibrant timbre.
Kawai's advanced Millennium III action incorporates high-tech materials such as ABS resin alloy with carbon fiber. Thanks to these carbon-ABS parts, the action is stronger and less prone to performance loss over time, while offering superior response and control.
This Piano also benefits from the "Soft-close fallboard system": a shock-absorbing mechanism prevents the keyboard cylinder from dropping abruptly, thus ruling out any risk of injury or material damage.
The Kawai GL-10 is a tiny grand piano measuring 153 cm in length. This piano is perfect for anyone who dreams of having a grand piano when space is limited.
The Kawai GL-10 grand piano is the promise of long-lasting aural and sensual pleasure.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | GL |
| Type : | Toad pianos (less than 160 cm) |
| Color : | Black |
| Manufacture : | Indonesian and Japanese |
| Finishing : | Poli-brillant |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 88 |
| White key coverings : | Acrylic resin |
| Black key coverings : | Phenolic resin |
| Hammer head : | Mahogany - Mechanical Millennium III |
| Harmonic structure | |
| Soundboard : | Solid spruce with straight grain |
| Frame : | Cast Iron V-Pro System - Yamaha Japan |
| Charnière : | Brass (gold) |
| Number of pedals : | 3 |
| Pedals type : | Strong Pedal / Sustain Pedal, Tone Pedal / Support Pedal / Sostenuto Pedal, Soft pedal / una corda pedal |
| Cylinder retarder : | Yes |
| Casters : | Simple |
| Dimensions and weight | |
| Height : | 102 cm |
| Length : | 150 cm |
| Depth : | 153 cm |
| Weights : | 282 kg |

Our specialists at your service
Acoustic Pianos










