Sauter Carus 112 Ash Satin Black Silent system adsilent Occasion
Item No. : 211535
| Type : | Upright piano |
| Color : | Satin black ash |
| Manufacture : | Germany |
The specialist's opinion
The Carus is the first model of Sauter pianos.
Entirely handmade by master craftsmen with passion, experience and musical sensitivity.
This piano has a truly exceptional sound! The Abel hammerheads have a walnut core and high-grade felts with the perfect density.
As a result, the basses are very deep and generous. Midrange drivers are rich, clean and precise. Treble is colorful and radiant. Colorful, warm harmonics, Sauter fidelity.
Optimal curvature of the soundboard is the most important factor in piano manufacturing. The soundboard is larger, comes from the very high regions of the Alps and mid-mountains, and benefits from the "SAUTER® spherical curvature".
Easy to play, with a Pleasant keyboard and particularly precise Renner action. The result is perfect control of your playing.
Sauter is committed to using only the finest materials from around the world and maintaining the highest standards of quality.
Buying a Sauter piano is an acquisition for life and is often still a pleasure for the next generation and even the generation before that.
Beautifully designed and crafted, they are among the finest pianos in the world.
Guides & Reviews
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Carus |
| Type : | Upright piano |
| Color : | Satin black ash |
| Manufacture : | Germany |
| Finishing : | Satin |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 88 |
| White key coverings : | Composite |
| Hammer head : | Renner - Germany |
| Harmonic structure | |
| Frame : | Fonte |
| Top cover : | Monobloc |
| Charnière : | Brass (gold) |
| Feet : | Rectangular |
| Number of pedals : | 3 |
| Pedals type : | Strong bass, Mute, Soft Pedal |
| Accessories | |
| Helmet provided : | Yes |
| Dimensions and weight | |
| Height : | 112 cm |
| Length : | 145.5 cm |
| Depth : | 59 cm |
| Weights : | 180 kg |

Our specialists at your service
Acoustic Pianos











