Fender PR-180E Resonator, Walnut Fingerboard, Aged Cognac Burst
Item No. : 195433
The specialist's opinion
From Delta Blues to lap steel slide, the round-neck Fender PR-180E stands out as a versatile resonator, ideal for both traditional and modern styles.
Its all-mahogany construction offers beautiful sonic warmth balanced by clarity ideal for fingerstyle playing, while its spider-type resonator cone ensures generous sustain, the signature bluegrass sound.
Equipped with the Fishman® Nashville system, this guitar faithfully reproduces its acoustic voice through amplification, with a natural, expressive sound.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Size : | Resonator |
| Number of strings : | 6 |
| Body | |
| Body : | Laminated mahogany |
| Pan coupé : | No |
| Color : | Aged Cognac Burst |
| Body finish : | Satin |
| Fretboard | |
| Fretboard : | Mahogany |
| Profile : | Small ''V |
| Fretboard : | Walnut |
| Radius : | 15.75" (400 mm) |
| Nut : | Os |
| Nut width : | 1.75" (44.45mm) |
| Tuning fork : | 25" (635mm) |
| Fretboard finish : | Satin |
| Electronics | |
| Microphone : | Fishman® Nashville Series Resophonic Pickup |
| Fittings | |
| Mechanics : | Nickel Open-Back |
| Fittings finish : | Nickel |
| Accessories | |
| Accessories : | Case included |
| Miscellaneous | |
| Strings : | Fender® 60L Phosphor Bronze (.012-.052 Gauges) |
| Manufacture : | Chine |




