Yamaha MG10XU Analog mixer
Item No. : 162054
| Number of channels : | 7 |
Boullard Price:
313.20The specialist's opinion
The MGXU series mixers are consoles equipped with class A D-PRE preamps, which is a guarantee of sound quality.
The sound reproduction will be clear and neutral.
An SPX multi-effect, a compressor and filters complete the range of these mixers.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Number of channels : | 7 |
| Microphone inputs : | 4 |
| Mono / line inputs : | 4 |
| Stereo inputs : | 3 |
| Filters : | High Pass Filter and 26dB Attenuation Switch |
| Auxiliaries : | 1 |
| Phantom power : | yes |
| Effects : | SPX effects processor with 24 programs |
| Interface audio : | USB port with 2 inputs / outputs (compatible with iPad 2 or higher, camera connection kit required) Cubase AI DAW software available for download included |
| Headphone output : | 1 |
| General release : | XLR et Jack |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 24.4 cm |
| Width : | 29.04 cm |
| Height : | 7.1 cm |
| Weights : | 2.1 kg |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | Japan |

Our specialists at your service
Mixers






