Yamaha MG06X ANALOG MIXER
Item No. : 165356
| Number of channels : | 4 |
The specialist's opinion
The MGXU series mixers are consoles equipped with class A D-PRE preamps, which is a guarantee of sound quality.
The sound reproduction will be clear and neutral.
An SPX multi-effect, a compressor and filters complete the range of these mixers.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Number of channels : | 4 |
| Microphone inputs : | 2 |
| Mono / line inputs : | 2 |
| Stereo inputs : | 2 |
| Filters : | High-pass filter and 26dB attenuator pad |
| Phantom power : | yes |
| Compressor : | non |
| Effects : | Integrated effects section with 6 parameters |
| Headphone output : | 1 |
| General release : | XLR et Jack |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 14.9 cm |
| Width : | 20.2 cm |
| Height : | 6.2 cm |
| Weights : | 0.9 kg |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | Japan |

Our specialists at your service
Mixers





