Teenage Engineering TX-6 Mixer Black
Item No. : 210457
| Number of channels : | 6 |
Boullard Price:
1'089.–*Full deduction of rents paid in the event of a purchase
Product variations
The specialist's opinion
Teenage Engineering's TX-6 is a powerful 6-channel stereo mixer with built-in equalizer, filters, compressor, aux send, cue and digital effects.
This ultra-portable mixer can also be used as a multi-channel Audio interface via USB-C.
Constructed from anodized aluminum with a PU leather back. Included in the box: user guide, USB-C cable, 3.5 mm mini-jack to 6.35 mm jack adapter, and reusable plastic storage box.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Number of channels : | 6 |
| Effects : | Reverb, chorus, delay, freeze, tape, filter et distortion |
| Else : | Eq trois-bande sur chaque canal et compresseur |
| Interface audio : | USB-C |
| Headphone output : | 1 |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 9 cm |
| Width : | 6.2 cm |
| Height : | 2.3 cm |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | Sweden |

Our specialists at your service
Mixers


