Yamaha DBR10 10'' Active Speakers
Item No. : 164707
| Maximum power : | 700 W |
| Color : | Black |
Boullard Price:
447.05The specialist's opinion
The Yamaha ProAudio DBR series speakers are lightweight ABS speakers with good low frequency response.
They are perfect for installation but also for the facade or even as a stage monitor.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Type : | 2-way active speaker |
| Maximum power : | 700 W |
| RMS power : | 350 W |
| SPL Maximum : | 129 dB |
| Frequency response : | 55 - 20000 Hz |
| Opening angle : | 90° x 60° |
| Amplifier : | Class D |
| Connectors : | - 2 XLR / Jack combo inputs, 1 RCA input - 1 LINK XLR output |
| Bluetooth : | No |
| Dimensions and weight | |
| LF : | 10" |
| HF : | 1" |
| Length : | 28.9 cm |
| Width : | 30.8 cm |
| Height : | 49.3 cm |
| Stage monitor position : | Yes |
| Weights : | 10.5 kg |
| Finishing | |
| Color : | Black |
| Miscellaneous | |
| Materials : | ABS |
| Manufacture : | Japan |

Our specialists at your service
Sound speakers





