Yamaha DZR10 10'' Active Speakers
Item No. : 184111
| Maximum power : | 2000 W |
| Color : | Black |
Boullard Price:
1'200.–*Full deduction of rents paid in the event of a purchase
The specialist's opinion
The Yamaha ProAudio DZR10 speaker is an extraordinary 2000W speaker that provides professional sound reproduction on all frequencies.
Its robust case makes it a speaker capable of traveling the roads from gig to gig.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Type : | 2-way active speaker |
| Maximum power : | 2000 W |
| SPL Maximum : | 137 dB |
| Frequency response : | 44 - 20000 Hz |
| Opening angle : | 90° x 60° |
| Amplifier : | Class D |
| Connectors : | - Entrées : 2 x Combo XLR/Jack 6.35mm - Sorties/Thru : 2 x XLR |
| Bluetooth : | No |
| Else : | - Simplified navigation, 1 button + 1 potentiometer - FIR-X digital filtering - D-Contour multiband dynamics processor - Loudspeaker DSP protection, amplification and power supply |
| Dimensions and weight | |
| LF : | 10" |
| HF : | 1" |
| Length : | 34.5 cm |
| Width : | 31.5 cm |
| Height : | 53.7 cm |
| Stage monitor position : | Yes |
| Weights : | 17.9 kg |
| Finishing | |
| Color : | Black |
| Miscellaneous | |
| Materials : | MDF |
| Manufacture : | Japan |

Our specialists at your service
Sound speakers





