Bose F1 model 812 Flexible Array System
Item No. : 167387
| Maximum power : | 1000 W |
| Color : | Black |
The specialist's opinion
The Bose® F1 Model 812 Flex Array is suitable for all types of rooms thanks to its 4 vertical angle positions.
The 12 "loudspeaker gives the vocals great clarity.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Type : | Array system |
| Maximum power : | 1000 W |
| SPL Maximum : | 132 dB |
| Frequency response : | 52 - 16000 Hz |
| Opening angle : | - Flex Array: four vertical coverage profiles - Vertical coverage profiles: Straight, J, inverted J or C - Horizontal coverage: 100 ° |
| Connectors : | - One XLR / Jack 6.35 mm combo input, 1 x 6.35 mm jack and 1 x RCA - XLR output |
| Bluetooth : | No |
| Dimensions and weight | |
| LF : | 12" |
| MF : | 8 x 2.25" |
| Length : | 37.2 cm |
| Width : | 66.5 cm |
| Height : | 33.4 cm |
| Stage monitor position : | No |
| Weights : | 20.2 kg |
| Finishing | |
| Color : | Black |
| Miscellaneous | |
| Materials : | ABS |
| Manufacture : | Mexico |

Our specialists at your service
Sound speakers

