Bose L1 Pro8 - Set
Item No. : 189159
| Maximum power : | 300 W |
| Color : | Black |
Product variations
The specialist's opinion
The Bose L1 Pro8 sound system is the worthy successor to the L1 Compact.
A reverb, a phantom power supply and bluetooth are added to a higher power than the L1 Compact while keeping its ease of installation.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Type : | Array system |
| Maximum power : | 300 W |
| SPL Maximum : | 112 dB |
| Opening angle : | 180° |
| Amplifier : | Class D |
| Connectors : | - Two Combo inputs (XLR-jack1 / 4 ") with phantom power - Auxiliary input on 1/4" and 1/8 "(3.5mm) jack - Bluetooth® - ToneMatch port |
| Bluetooth : | Yes |
| Else : | - Tone and reverb adjustment |
| Dimensions and weight | |
| LF : | 7" x 13" |
| MF : | 8 x 2" |
| Length : | 40 cm |
| Width : | 63 cm |
| Height : | 95 cm |
| Stage monitor position : | No |
| Weights : | 21.8 kg |
| Finishing | |
| Color : | Black |
| Miscellaneous | |
| Materials : | ABS |
| Manufacture : | Mexico |

Our specialists at your service
Sound speakers







