EV Electro Voice SX300E 12'' Passive Speakers
Item No. : 100458
| Maximum power : | 1200 W |
| Color : | Black |
Boullard Price:
1'170.95*Full deduction of rents paid in the event of a purchase
The specialist's opinion
The EV Electro Voice SX300E loudspeaker is a lightweight column with great power.
Its directivity is very wide and therefore allows it to be used for different installations, especially since it has many attachment points.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Type : | 2-way passive speaker |
| Maximum power : | 1200 W |
| RMS power : | 300 W |
| SPL Maximum : | 130 dB |
| Frequency response : | 55 - 20000 Hz |
| Opening angle : | 65° x 65° |
| Connectors : | Speakon |
| Bluetooth : | No |
| Impedance : | 8 Ohm |
| Dimensions and weight | |
| LF : | 12" |
| HF : | 1.25" |
| Length : | 31.2 cm |
| Width : | 42.9 cm |
| Height : | 58.6 cm |
| Stage monitor position : | Yes |
| Weights : | 17.7 kg |
| Finishing | |
| Color : | Black |
| Miscellaneous | |
| Materials : | ABS |
| Manufacture : | Usa |

Our specialists at your service
Sound speakers




