EV Electro Voice / 12 '' Powered Coaxial Monitor (black) (XM-12MP)
Item No. : 186209
| Maximum power : | 700 W |
| Color : | Black |
Boullard Price:
1'071.–The specialist's opinion
The EV Electro Voice XM-12MP speaker is a compact and versatile monitor system.
Placed on the ground, it tilts up to 55 ° allowing musicians and performers to hear themselves in the best conditions.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Type : | Coaxial enclosure |
| Maximum power : | 700 W |
| SPL Maximum : | 129 dB |
| Frequency response : | 64 - 20000 Hz |
| Opening angle : | 55° |
| Connectors : | 2x XLR / TRS combo input 1x stereo RCA input 1x XLR THRU input |
| Bluetooth : | No |
| Dimensions and weight | |
| LF : | 12" |
| HF : | 1.75" |
| Length : | 48.4 cm |
| Width : | 40.9 cm |
| Height : | 33.4 cm |
| Stage monitor position : | Yes |
| Weights : | 13.5 kg |
| Finishing | |
| Color : | Black |
| Miscellaneous | |
| Materials : | MDF |
| Manufacture : | Usa |

Our specialists at your service
Sound speakers

