QSC KS212C CARDIOID Subwoofer
Item No. : 179800
| Maximum power : | 2 x 1800 W |
| Color : | Black |
The specialist's opinion
The QSC KS212C active subwoofer with cardioid pattern is very compact but very powerful.
It delivers a good rendering even in the infra-bass and coupled with satellites of the k.2 range, you will have a powerful system even outdoors.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Type : | Active subwoofer |
| Maximum power : | 2 x 1800 W |
| SPL Maximum : | 132 dB |
| Frequency response : | 44 - 104 Hz |
| Amplifier : | Class D |
| Bluetooth : | No |
| Else : | 2 x M20 threaded clamps 4 wheels - With 670 mm distance bar |
| Dimensions and weight | |
| LF : | 2 x 12" |
| Length : | 39.4 cm |
| Width : | 85.1 cm |
| Height : | 62.2 cm |
| Stage monitor position : | No |
| Weights : | 40.1 kg |
| Finishing | |
| Color : | Black |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | Usa |

Our specialists at your service
Sound speakers

