Moog Minitaur Analog Bass Synthesizer Black
Item No. : 151149
| Number of voices : | 1 |
| Color : | Black |
Associated accessories
The specialist's opinion
The Moog Minitaur is a powerful analog bass synthesizer in a compact design, designed to be effortlessly integrated into any performance or music production.
Specification
| Configuration | |
|---|---|
| Number of voices : | 1 |
| Number of keys : | 0 |
| Number of oscillators : | 2 |
| Oscillators : | Analog |
| Low frequency oscillators : | 1 |
| MIDI in out : | MIDI IN only |
| Headphone output : | 1 |
| Line output : | 1 jack unbalanced, 6,3 |
| Finishing | |
| Color : | Black |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 20,3 cm |
| Width : | 12,7 cm |
| Height : | 7,6 cm |
| Weights : | 1,2 kg |

Our specialists at your service
Synths & Samplers




