Moog Matriarch 4 Note Paraphonic Analog Synthesizer
Item No. : 183525
| Number of voices : | 4 |
| Number of keys : | 49 |
The specialist's opinion
The Moog Matriarch is a semi-modular paraphonic analog synthesizer with a 49-key keyboard.
Matriarch is an analog synthesizer that emphasizes the imagination.
The pinnacle of Moog's semi-modular family of synthesizers, Matriarch's patchable architecture and vintage Moog circuitry reward open exploration with endless sonic possibilities and unparalleled analog sound.
Specification
| Configuration | |
|---|---|
| Number of voices : | 4 |
| Number of keys : | 49 |
| Type of keys : | Standard |
| Aftertouch : | Yes |
| Oscillators : | Analog |
| Arpeggiator : | Yes |
| Pitch wheel : | Yes |
| Modulation wheel : | Yes |
| MIDI in out : | Yes |
| Sustain pedal : | Yes |
| Headphone output : | 1 |
| Line output : | 2 jack unbalanced, 6,3 |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 81.3 cm |
| Width : | 36.2 cm |
| Height : | 14 cm |
| Weights : | 10.90 kg |

Our specialists at your service
Synths & Samplers
















