Moog Messenger
Item No. : 209696
| Number of voices : | 1 |
| Number of keys : | 32 |
| Color : | Black |
The specialist's opinion
The Moog Messenger is a monophonic analog synthesizer from the new generation of Moog Music.
Filled with innovative new features on familiar circuits, it combines Moog's cult sound with flexible, modern features for today's ambitious, professional musicians, producers and sound-designers.
Specification
| Configuration | |
|---|---|
| Number of voices : | 1 |
| Number of keys : | 32 |
| Type of keys : | Semi-lestées |
| Aftertouch : | Yes |
| Number of oscillators : | 3 : 2 VCO, 1 Bass sub-oscillator |
| Oscillators : | Analog |
| Low frequency oscillators : | 2 |
| Envelope curves : | 2 closable ADSR |
| Sequencer : | Yes: 64 steps |
| Arpeggiator : | Yes |
| Pitch wheel : | Yes |
| Modulation wheel : | Yes |
| MIDI in out : | Yes |
| Headphone output : | 1 |
| Line output : | 2 |
| Finishing | |
| Color : | Black |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 585 mm |
| Width : | 321.6 mm |
| Height : | 96.5 mm |
| Weights : | 4.95 kg |

Our specialists at your service
Synths & Samplers













