Roland V-Stage 76
Item No. : 208451
| Number of voices : | 256 per section |
| Number of keys : | 76 |
| Color : | Black |
Product variations
The specialist's opinion
The Roland V-Stage 76 propels all-in-one stage keyboards to new dimensions of creative power and control by combining Roland's best technologies with an ultra-fast programming mode to meet the needs of professional musicians.
Discover a new world of sonic expressivity thanks to four advanced sound generators, an intuitive and elegant control interface, and Exceptional playability for the best performance in all circumstances.
The famous Roland sounds
V-STAGE Keyboards feature four independent sound generators benefiting from the best of Roland's sound and behavior modeling technologies. Each section is associated with dedicated controllers for easy manipulation while playing.
Guides & Reviews
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | V-Stage |
| Configuration | |
| Number of voices : | 256 per section |
| Number of keys : | 76 |
| Type of keys : | Semi-lestées |
| Aftertouch : | Oui (Channel Aftertouch) |
| Nombre de preset : | 512 |
| Pitch wheel : | Yes |
| Modulation wheel : | Yes |
| MIDI in out : | Yes |
| MIDI thru : | Yes |
| Headphone output : | 1 |
| Line output : | 4 : MAIN OUT (L, R) 2x XLR type 2x jacks 1/4-inch TRS |
| Finishing | |
| Color : | Black |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 1181 mm |
| Width : | 342 mm |
| Height : | 102 mm |
| Weights : | 15.2 kg |

Our specialists at your service
Synths & Samplers







