Küng Marsyas baroque soprano in grenadilla (4307)
Item No. : 154539
| Register : | Soprano |
| Tone : | C |
| Material : | Grenadille |
The specialist's opinion
The "Made in Switzerland" flute!
Its professional manufacture gives it a fine and elegant tone.
But it will also know how to be flexible in the game. The Grenadilla, very dense wood, offers a clear, brilliant sound, a very beautiful resonance.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Register : | Soprano |
| Tone : | C |
| Material : | Grenadille |
| Fingering : | Baroque |
| Holes / Keys : | Double |
| Tuning fork : | 442 Hz |
| Cap height (block) : | Top |
| Window : | Médium |
| Bore : | Narrow |
| Parties : | 3 |
| Interior treatment : | Paraffin |
| Exterior treatment : | Oil |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 32 cm |
| Weights : | About 80g |

Our specialists at your service
Flutes











