Küng Studio Soprano baroque tinted pear (1311)
Item No. : 189342
| Register : | Soprano |
| Tone : | C |
| Material : | Tinted pear tree |
Product variations
The specialist's opinion
The "Made in Switzerland" flute!
Studio flutes are perfect for starting the recorder.
The pear tree, more homogeneous than the maple, provides a warm, rather soft and stable sound.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Register : | Soprano |
| Tone : | C |
| Material : | Tinted pear tree |
| Fingering : | Baroque |
| Holes / Keys : | Double |
| Tuning fork : | 442 Hz |
| Cap height (block) : | Médium |
| Window : | Médium |
| Bore : | Large |
| Interior treatment : | Paraffin |
| Exterior treatment : | Matt lacquered |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 32 cm |
| Weights : | About 150g |

Our specialists at your service
Flutes












