Küng Superio Soprano baroque Tinted boxwood (2314)
Item No. : 189369
| Register : | Soprano |
| Tone : | C |
| Material : | Tinted boxwood |
Product variations
The specialist's opinion
The "Made in Switzerland" flute!
The Superio flutes are designed for experienced flautists.
The Boxwood, brings a clear tone for a warm sound.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Register : | Soprano |
| Tone : | C |
| Material : | Tinted boxwood |
| Fingering : | Baroque |
| Holes / Keys : | Double |
| Tuning fork : | 442 Hz |
| Cap height (block) : | Top |
| Window : | Large |
| Bore : | Large |
| Parties : | 3 |
| Interior treatment : | Paraffin |
| Exterior treatment : | Oil |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 31,6 cm |
| Weights : | About 150g |

Our specialists at your service
Flutes












