Küng Studio Tenor baroque Stained pear tree (1511)
Item No. : 149320
| Register : | Tenor |
| Tone : | C |
| Material : | Tinted pear tree |
Product variations
The specialist's opinion
The "Made in Switzerland" flute!
Studio flutes are perfect for starting the recorder or for ensemble music.
The pear tree, more homogeneous than the maple, provides a warm, rather soft and stable sound.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Register : | Tenor |
| Tone : | C |
| Material : | Tinted pear tree |
| Fingering : | Baroque |
| Holes / Keys : | Double |
| Tuning fork : | 442 Hz |
| Cap height (block) : | Médium |
| Window : | Médium |
| Bore : | Large |
| Interior treatment : | Paraffin |
| Exterior treatment : | Matt lacquered |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 60,8 cm |
| Weights : | About 360-380g |

Our specialists at your service
Flutes









