Sennheiser HD 300 Pro
Item No. : 139465
| Type : | Closed |
| Frequency response : | 6 - 25000 Hz |
| Color : | Black |
The specialist's opinion
The Sennheiser HD-300 PRO headphones are ideal for professional monitoring.
Its ActiveGard system protects your eardrums.
Indeed, if the HD-300 PRO detects an incoming signal that is too high, it will attenuate it by a compression system to give you a more pleasant sound.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Type : | Closed |
| Frequency response : | 6 - 25000 Hz |
| Impedance : | 64 Ohm |
| Adaptor : | Yes |
| Color : | Black |
| Dimensions and weight | |
| Cable length : | 1.5 m |
| Replaceable cable : | Yes |
| Weights : | 297 g |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | Germany |

Our specialists at your service
Headphones







