Native Instruments Traktor MX2
Item No. : 211262
The specialist's opinion
Native Instruments' Traktor MX2 is a compact DJ controller designed for seamless integration with Traktor software.
It is aimed at Djs looking for a reliable, intuitive and high-performance solution for digital mixing.
A controller designed for Traktor
Native Instruments' Traktor MX2 offers native compatibility with Traktor, guaranteeing quick set-up and immediate familiarity. All essential controls are accessible for smooth control of your tracks.
Audio quality and reliability
Thanks to Native Instruments' expertise, the Traktor MX2 ensures excellent sound quality and optimum stability, both in the studio and live.
Compact and versatile format
Easy to transport, the Traktor MX2 integrates just as well into a mobile setup as into a fixed DJ installation, while retaining efficient ergonomics.
Guides & Reviews
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Plug and Play : | Yes |
| Compatible software : | Traktor Pro 4, Traktor DJ 2 |
| Software Included : | Traktor Pro 4 |
| Software System Requirements : | MacOS 12, 13, 14 , 15 (dernière mise à jour) ; iTunes 12 (dernière mise à jour) ; processeur Intel Core i5 ou Apple M1 / M2 / M3 ; 4 Go de RAM Windows 10, 11 (dernier Service Pack) ; processeur Intel Core i5 ou équivalent ; 4 Go de RAM |
| USB Bus Powered : | No |
| Nombre total de pads : | 16 |
| Electronics | |
| Sound card : | 24 bit/96 kHz |
| Frequency range : | 20-20000 Hz |
| Performance du contrôleur | |
| Channels : | 2 |
| Trim Knob : | Yes |
| Filtre : | High / Low Pass Filter |
| Effects Parameters : | 4 knobs x 4 buttons |
| Points Hot Cue : | 16 |
| Autoloop : | Yes |
| Beat Jump : | Yes |
| Compatible with stems : | Yes |
| Dedicated Stem Deck controls with visual feedback : | Yes |
| Navigation controls : | Yes |
| Filter button on each Stem Deck channel : | Yes |
| Explorer controls : | Yes |
| Encoders for loops : | Yes |
| Entrées / Sorties | |
| Entrées : | 1 MIC (1/4 inch TRS Jack) |
| Sorties : | RCA, 2 Jack 3.5 / 6.35 (headphones) |
| Power supply : | AC adaptor |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 323,1 mm |
| Width : | 511,4 mm |
| Height : | 61,9 mm |
| Weights : | 2.73 kg |

Our specialists at your service
DJ



