Rav Vast B Celtic Minor
B2 F#3 A3 B3 C#4 D4 E4 F#4 A4
Item No. : 178252
| Notes : | B2 F#3 A3 B3 C#4 D4 E4 F#4 A4 |
| Range : | B |
The specialist's opinion
This captivating percussion instrument is designed to capture the very essence of the verdant landscapes and ancient legends of Celtic culture.
With its deep and mystical tone, the Rav Vast B Celtic Minor instantly transports you to a world of haunting melodies and intoxicating rhythms.
Carefully crafted from high quality materials, each Rav Vast is a work of art in its own right, providing an exceptional musical experience with every note played. Whether you are an experienced musician looking for new inspiration or a curious beginner, the Rav Vast B Celtic Minor offers you an ease of play and an expressiveness that will allow you to create spellbinding tones. This Handpan came from Siberia and in the category of cut blades the best instrument on the market.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Notes : | B2 F#3 A3 B3 C#4 D4 E4 F#4 A4 |
| Manufacture : | Artisanal |
| Sound | |
| Range : | B |
| Ambiance : | Peaceful and relaxing |
| Style : | Celtic |
| Matériau | |
| Border : | Brass |
| Coating : | Hydrophobic |
| Dimensions and weight | |
| Weights : | 6,3 kg |
| Diameter : | 51 cm |
| Height : | 17 cm |

Our specialists at your service
Percussion






















