Fender CD-60 Dreadnought V3 DS Walnut Fingerboard Natural
Item No. : 183168
| Body shape : | Dreadnought |
| Top : | Laminated spruce |
| Fretboard : | Walnut |
Product variations
The specialist's opinion
This guitar is the best value for money on the market!
The ideal guitar for beginners without hesitation.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Classic Design |
| Body | |
| Body shape : | Dreadnought |
| Cutaway : | Non-Cutaway |
| Body : | Laminated Spruce Top with Laminated Mahogany Back and Sides |
| Top : | Laminated spruce |
| Fond : | Laminated mahogany |
| Sides : | Laminated mahogany |
| Bracing : | X Brace |
| Color : | Natural |
| Body finish : | Gloss Polyurethane |
| Table finish : | Brillant |
| Finishing of the back and sides : | Brillant |
| Fretboard | |
| Fretboard : | Mahogany |
| Fretboard finish : | Gloss Urethane |
| Profile : | "C" Shape |
| Fretboard : | Walnut |
| Radius : | 12" (305 mm) |
| Nut type : | Standard |
| Number of nuts : | 20 |
| Key markings : | White Pearloid Dot |
| Nut : | Graph Tech® NuBone™ |
| Nut width : | 1.69" (43 mm) |
| Tuning fork : | 25.3" (643 mm) |
| Truss rod : | Dual-Action |
| Fittings | |
| Bridge : | Walnut |
| Fittings finish : | Chrome |
| Sillet de chevalet : | Graph Tech NuBone |
| Mechanics : | Die-Cast |
| Pickguard : | 1-Ply Black |
| Strap buttons : | 2 attachment buttons |
| Accessories | |
| Accessories : | No accessories delivered |
| Miscellaneous | |
| Strings : | Fender® Dura-Tone® 880L Coated 80/20 (.012-.052 Gauges), PN 0730880303 |
| Manufacture : | ID |
| Weights : | 3.97 kg |

Our specialists at your service
Acoustic Guitars






