Fender Mustang LTX100
Item No. : 210395
| Type : | Digital |
Product variations
The specialist's opinion
With its design inspired by classic Fender amps, the Mustang LTX incorporates state-of-the-art technology: 50 amp and effect models, 100 customizable presets, a configurable signal path and an intuitive color display with built-in tuner.
The 12" Celestion G12FSD-100 Speaker ensures clear, dynamic sound reproduction, while Bluetooth connectivity lets you play along to your favorite tunes or manage presets via the Fender TONE app.
Available in 50W or 100W versions, it's equally at home in practice or live performances, especially with the optional 5-button footswitch designed for the stage.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Mustang® |
| Power : | 100 Watts |
| Channels : | One - (with Selectable Amp Voice) |
| Type : | Digital |
| Entrées : | One 1/4" |
| Sorties : | 1 XLR with Ground Lift, 1 jack 1/8 stereo (headphone jack) |
| Controls : | Gain, Volume, Treble, Middle, Bass, Master, Preset Select, Back Button, Save Button, Menu Button, Tap Tempo/Tuner Button |
| Effects : | 25 Amp and 25 Effect Models |
| SEND / RETURN Effects Loop : | 1/4" (Send/Return) |
| Finishing : | Black |
| Loudspeakers | |
| Speakers : | One - 12" Celestion® G12FSD-100 |
| Speaker configuration : | 1 x 12" |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 21" (53.3 cm) |
| Width : | 9.5" (24.13 cm) |
| Height : | 17" (43.2 cm) |
| Weights : | 12.02 kg |
| Miscellaneous | |
| Voltage : | 230V |
| Impedance : | 4 ohms |
| Handle : | Molded Plastic Strap with Nickel-Plated Caps |
| Manufacture : | TH |

Our specialists at your service
Guitar Amps





