JBSYSTEMS FX-1200 - 1200 Watt Smoke Machine
Item No. : 191220
| IP rating : | Indoor |
| Energy consumption : | 1200 W |
| Color : | Black |
The specialist's opinion
A powerful and multifunctional fog machine with a high pressure pump for intense fog output.
Equipped with a die-cast 1200W heater.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| IP rating : | Indoor |
| Ecran : | No |
| Power supply : | AC 240V, 50Hz |
| Energy consumption : | 1200 W |
| Fonctionnalités | |
| Remote control type included : | Wired + Wireless RF |
| Autonome : | No |
| Manuelle : | Yes |
| Performances et Capacités | |
| Tank : | 2.5 L |
| Production cu.ft. / min. : | 18000 |
| Fluid used : | Smoke |
| Fluid consumption : | / |
| Finishing | |
| Color : | Black |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 47,5 cm |
| Width : | 25,3 cm |
| Height : | 20 cm |
| Weights : | 6,55 kgs |

Our specialists at your service
Lights / Stage





