Briteq Lighting BT-LEDROTOR - DMX controlled RGB + UV LED ROTOT included Floorst
Item No. : 179890
| IP rating : | Indoor |
| Programmable : | No |
| Maximum DMX channel : | 33 |
The specialist's opinion
The BT-LEDROTOR is a 70 x 70 cm high power LED effect fan.
Each of the 6 blades is equipped with 5 RGB LED sections that you can control individually.
In addition a UV LED effect has been added.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| IP rating : | Indoor |
| Ecran : | OLED |
| Configuration | |
| Programmable : | No |
| Software update : | Yes |
| Maximum DMX channel : | 33 |
| Entrées / Sorties | |
| Input : | 3 pin XLR, 5 pin XLR, PowerCon, USB, RDM, wireless DMX |
| Sorties : | 3 pin XLR, 5 pin XLR, PowerCon |
| Finishing | |
| Color : | Black |
| Power supply | |
| Consumption : | 240 W |
| Power supply : | AC 100 - 240V, 50/60 Hz |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 70 cm |
| Width : | 70 cm |
| Height : | 10 cm |
| Weights : | 20 kg |
| Miscellaneous | |
| EAN : | 5420025655163 |

Our specialists at your service
Lights / Stage





