Sennheiser e 604 Micro drum
Item No. : 100197
| Transducer : | Dynamic |
| Manufacture : | DE |
The specialist's opinion
The Sennheiser e 604 microphone is a dynamic cardioid microphone specially developed for drums and percussion.
Insensitive to impact, its high admissible acoustic pressure allows to obtain a very good sound without saturation.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Transducer : | Dynamic |
| Directivity : | Cardioid |
| Frequency response : | 40 - 18.000 Hz |
| Sensitivity : | 1,8 mV/Pa à 1 kHz |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 260 |
| Diameter : | 33 mm |
| Weights : | 60 g |
| Miscellaneous | |
| What's in the box : | Instrument microphone, dynamic, cardioid, 3/8 "thread, 3-pin XLR-M, anthracite, supplied with pouch |
| Manufacture : | DE |

Our specialists at your service
Microphones






