Sennheiser e 901
Item No. : 181841
| Transducer : | Capacitor |
| Manufacture : | DE |
Boullard Price:
249.–The specialist's opinion
The Sennheiser e 901 microphone is a condenser microphone with a surface effect.
Its hemi-cardioid directivity makes it ideal for recording bass drums but also for conference tables, podiums, altars, stages, pianos and percussions.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Transducer : | Capacitor |
| Directivity : | Semi-cardioïde |
| Power supply : | 48V |
| Frequency response : | 20 - 20000 Hz |
| SPL Max : | 154 dB |
| Sensitivity : | 0,5 mV/Pa |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 260 |
| Weights : | 550 g |
| Miscellaneous | |
| What's in the box : | Surface microphone, condenser, semi-cardioid, 3-pin XLR-M, anthracite, supplied with pouch |
| Manufacture : | DE |

Our specialists at your service
Microphones






