Sennheiser e 609 Silver
Item No. : 108288
| Transducer : | Dynamic |
| Manufacture : | DE |
The specialist's opinion
The Sennheiser e 609 Silver microphone is a dynamic super-cardioid microphone, specially designed for the front miking of guitar amplifiers.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Transducer : | Dynamic |
| Directivity : | Supercardioïde |
| Frequency response : | 40 Hz to 15 kHz |
| SPL Max : | 150 dB |
| Sensitivity : | 1,5 mV/Pa |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 260 |
| Weights : | 140 g |
| Miscellaneous | |
| What's in the box : | Instrument microphone, dynamic, supercardioid, 3-pin XLR-M, anthracite, supplied with clip and pouch |
| Manufacture : | DE |

Our specialists at your service
Microphones






