Sennheiser e 902 Bass drum microphone
Item No. : 108840
| Transducer : | Dynamic |
| Manufacture : | DE |
Boullard Price:
199.–The specialist's opinion
The Sennheiser e 902 microphone is a dynamic cardioid microphone specially designed for picking up a bass drum or any other instrument going in the bass percussion like the bass guitar or the tuba.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Transducer : | Dynamic |
| Directivity : | Cardioid |
| Frequency response : | 20 - 18 000 Hz |
| Impedance : | 350 Ohm |
| Sensitivity : | 0.2 mV / Pa at 1 kHz, 0.6 mV / Pa at 60 Hz |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 260 |
| Diameter : | 60 mm |
| Weights : | 440 g |
| Miscellaneous | |
| What's in the box : | Instrument microphone, dynamic, cardioid, 3/8 "thread, 3-pin XLR-M, anthracite, supplied with pouch |
| Manufacture : | DE |

Our specialists at your service
Microphones






