Neumann U 89 i mt Black
Item No. : 114670
| Transducer : | Capacitor |
| Manufacture : | DE |
The specialist's opinion
The Neumann U89 i mt microphone is a versatile studio microphone.
A rotary selector placed under the grid allows you to choose from five different directivities (Omnidirectional, wide cardioid, cardioid, hypercardioid, bidirectional (figure of 8)).
A high-pass filter and attenuator pad complete this essential microphone for your studio.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Transducer : | Capacitor |
| Directivity : | Multi directivity |
| Power supply : | 48V |
| Frequency response : | 20 Hz to 20 kHz |
| Sensitivity : | à 1 kHz, charge 1 kOhm : 8 mV/Pa |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 120 |
| Diameter : | 46 mm |
| Weights : | 600 |
| Miscellaneous | |
| What's in the box : | Large Diaphragm Microphone, Omnidirectional / Wide Cardioid / Cardioid / Hypercardioid / Bidirectional, 48V Phantom Power, XLR-3M, Black |
| Manufacture : | DE |

Our specialists at your service
Microphones















