Neumann TLM 102 Studio set with clamp
Item No. : 147805
| Transducer : | Large diaphragm capacitor |
| Manufacture : | DE |
The specialist's opinion
The Neumann TLM 102 Studio set is made for those who thought they could never afford a Neumann .
..
Low price for a guaranteed big sound! Silver color and elastic suspension supplied.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Transducer : | Large diaphragm capacitor |
| Directivity : | Cardioid |
| Power supply : | 48V |
| Frequency response : | 20 - 20,000 Hz |
| SPL Max : | 144 dB |
| Sensitivity : | 11 mV/Pa (1 kHz à 1 kOhm) |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 280 |
| Diameter : | 52 mm |
| Weights : | 550 |
| Miscellaneous | |
| What's in the box : | With: TLM 102 and EA 4, nickel |
| Manufacture : | DE |

Our specialists at your service
Microphones














