Neumann TLM 107 bk Black
Item No. : 163777
| Transducer : | Capacitor |
| Manufacture : | DE |
The specialist's opinion
The Neumann TLM 107 BK microphone is a studio condenser microphone.
Its 5 directivities (cardioid, omnidirectional, figure in eight, hypercardioid and cardioid-wide) make it very versatile.
As comfortable for taking whisper sounds as for big percussion sounds, it will be an asset in your studio. Black color.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Transducer : | Capacitor |
| Directivity : | Multi directivity |
| Power supply : | 48V |
| Frequency response : | 20 - 20,000 Hz |
| SPL Max : | 153 dB |
| Sensitivity : | à 1 kHz, charge 1 kOhm : 11 mV/Pa |
| Else : | Low-cut filters: 40 or 100 Hz - Attenuator pads -6 or -12 dB |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 120 |
| Diameter : | 64 mm |
| Weights : | 1222 |
| Miscellaneous | |
| What's in the box : | Large Diaphragm Microphone, Omnidirectional / Wide Cardioid / Cardioid / Hypercardioid / Bidirectional, Navigation Button, 48V Phantom Power, XLR-3M, Black |
| Manufacture : | DE |

Our specialists at your service
Microphones














