Neumann TLM 193
Item No. : 117260
| Transducer : | Capacitor |
| Manufacture : | DE |
The specialist's opinion
The Neumann TLM 193 microphone is a high-end studio microphone at an affordable price.
It is specially designed for high acoustic pressures.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Transducer : | Capacitor |
| Directivity : | Cardioid |
| Power supply : | 48V |
| Frequency response : | 20 Hz - 20 kHz |
| SPL Max : | 140 dB |
| Sensitivity : | à 1 kHz, 1 kOhm: 18 mV/Pa |
| Else : | Very low noise (10 dBA) |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 120 |
| Diameter : | 49 mm |
| Weights : | 1200 |
| Miscellaneous | |
| What's in the box : | Large diaphragm microphone, condenser, cardioid, 48V phantom power, XLR-3M, black, supplied with SG 1 |
| Manufacture : | DE |

Our specialists at your service
Microphones














