AKG C1000 S
Item No. : 157618
| Transducer : | Small diaphragm capacitor |
| Manufacture : | Chine |
The specialist's opinion
The AKG C1000 S microphone is a very versatile microphone thanks to its dual directionality.
Ideal for vocal and instrumental recording or live.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Transducer : | Small diaphragm capacitor |
| Directivity : | Cardioid - Supercardioid |
| Power supply : | piles ou Phantom |
| Frequency response : | 50 Hz - 20 kHz |
| SPL Max : | 137 dB |
| Impedance : | 200 Ohm |
| Sensitivity : | 6 mV/Pa (-44 dB) |
| Switch : | Yes |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 22 cm |
| Diameter : | 3.4 cm |
| Weights : | 275 g |
| Miscellaneous | |
| What's in the box : | Windscreen, microphone clip and bag provided |
| Manufacture : | Chine |

Our specialists at your service
Microphones




