AKG Perception 220 P220
Item No. : 140587
| Transducer : | Large diaphragm capacitor |
| Manufacture : | Chine |
The specialist's opinion
The AKG Perception P220 microphone ranks among the great microphones thanks to its exceptional sound reproduction.
Delivered with its Flight Case and its spider clamp!
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Transducer : | Large diaphragm capacitor |
| Directivity : | Cardioid |
| Power supply : | 48V |
| Frequency response : | 20-20000 Hz |
| SPL Max : | 135/155 dB |
| Impedance : | 200 Ohm |
| Sensitivity : | 20 mV/Pa |
| Else : | -20 dB attenuator pad |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 165 mm |
| Diameter : | 53 mm |
| Weights : | 525 g |
| Miscellaneous | |
| What's in the box : | Elastic suspension and carrying case |
| Manufacture : | Chine |

Our specialists at your service
Microphones




