AKG C414 XLII Stereo Set
Item No. : 161614
| Transducer : | Large diaphragm capacitor |
| Manufacture : | Chine |
The specialist's opinion
The AKG C414 XLII Stereo Set microphones are paired large diaphragm condenser mics.
They enhance the brilliance and clarity of sound even for distant shots.
Supplied with carrying case, windshields and suspension.
Guides & Reviews
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Transducer : | Large diaphragm capacitor |
| Directivity : | Multi directivity |
| Frequency response : | 20 Hz - 20 kHz |
| SPL Max : | 200/400/800/1600 Pa = 140/146/152/158 dB (0 / -6 / -12 / -18 dB) for 0.5% THD |
| Impedance : | 200 Ohm |
| Sensitivity : | 20 mV/Pa |
| Else : | 9 switchable directivities, 5 more intermediate bases: omni, cardio, hypercardio, hypocardio, in 8 |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 160 x 50 x 38 mm |
| Weights : | 300 g |
| Miscellaneous | |
| What's in the box : | • 2 x C 414 XLII. • 2 x SA 60: microphone clamp. • 2 x H 85: elastic suspension for the microphone. • 2 x W 414X: foam windscreen. • 1 x H 50: stereo mounting strip. • Individual frequency curve with serial number and date code. • Luxurious transport case. |
| Manufacture : | Chine |

Our specialists at your service
Microphones





