Yamaha Pianos C1X PWH Glossy White 161cm
Item No. : 169649
| Type : | Quarter tail (160 to 180 cm) |
| Color : | Blanc poli-brillant |
| Manufacture : | Japanese |
Boullard Price:
28'779.–
Register your product on www.yamaha.com within 6 months of purchase and extend the warranty to 10 years.
*Full deduction of rents paid in the event of a purchase
Product variations
The specialist's opinion
The authentic Yamaha C1X is the result of a delicate marriage of heritage and innovation.
As well as being sublime with impeccable finishes, the C1X sounds wonderful.
Yamaha's CX Series always offers the best, with the certainty of reliability validated by the greatest pianists. Indeed, the pianos in this series are the celebrated heirs to the great Yamaha CFX concert grand, the nec plus ultra of Yamaha pianos.
With new Hammers, Strings, Ribs and Soundboards, the sound of the CX Series is richer, more powerful and deeper than ever.
The thickness of the Rim beams has been increased to achieve a deep, reverberant sound, and to have even more strength in the fortissimo.
Making the Soundboard with perfect curvature is the most important factor in piano manufacturing. This adopts the same construction technique as on the famous CFX, resulting in a more luxurious sound and improved response.
Strings have a profound effect on the timbre and sustain of the instrument. The new Yamaha Strings produce a rich sound with a full complexity of harmonics in its middle and upper registers.
Yamaha makes its own frames, relying on a casting method called the "V-Pro System", the world's first technique of its kind developed over many years to create some of the finest piano frames.
The exclusive real Ivorite and ebony keyboard provides a very natural touch sensation, to offer the best possible playability.
This Piano also benefits from the Soft-close fallboard systemTM : a shock-absorbing mechanism prevents the keyboard cylinder from dropping abruptly, thus eliminating any risk of injury or material damage.
As you'll have gathered, the Yamaha Pianos Acoustic C1X PWH White polished-gloss 161 cm is a top-quality acoustic piano offering a variety of musical expressions. It is the perfect piano for the most demanding pianists as well as music lovers looking for exceptional sound quality and luxurious looks.
Guides & Reviews
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | CX |
| Type : | Quarter tail (160 to 180 cm) |
| Color : | Blanc poli-brillant |
| Manufacture : | Japanese |
| Finishing : | Poli-brillant |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 88 |
| White key coverings : | Ivorite |
| Black key coverings : | WPC |
| Harmonic structure | |
| Soundboard : | Yezo Spruce (Japanese) and Strunz Spruce (German) |
| Frame : | Cast Iron V-Pro System |
| Charnière : | Brass (gold) |
| Lock : | Yes |
| Number of pedals : | 3 |
| Pedals type : | Strong Pedal / Sustain Pedal, Tone Pedal / Support Pedal / Sostenuto Pedal, Soft pedal / una corda pedal |
| Cylinder retarder : | Yes |
| Casters : | Simple |
| Dimensions and weight | |
| Height : | 101 cm |
| Length : | 149 cm |
| Depth : | 161 cm |
| Weights : | 290 kg |

Our specialists at your service
Acoustic Pianos



















