Sauter Alpha 160 Glossy Black
Item No. : 189588
| Type : | Quarter tail (160 to 180 cm) |
| Color : | Polished-gloss black |
| Manufacture : | German |
Product variations
The specialist's opinion
The Sauter Alpha 160 is a small, powerful grand piano that sounds wonderful.
Perfectly balanced, it perfectly meets the criteria of the most demanding pianists.
This Piano has a truly sensational sound! Abel hammerheads have a walnut core and high-grade felts with the perfect density.
The Soundboard made of mountain spruce is of the highest quality, sourced exclusively from the Val di Fiemme valley on the South Tyrolean plateau at an altitude of around 1100 m.
Easy to play with a Pleasant keyboard and particularly precise Renner action. The result is perfect control of your playing.
The black keys are made of Ebony wood, providing great comfort under the fingers.
Sauter is committed to using only the finest materials from around the world and maintaining the highest standards of quality.
Buying a Sauter piano is an acquisition for life and is often still a pleasure for the next generation and even the generation before that.
Magnificently designed and crafted, they are among the finest pianos in the world.
Guides & Reviews
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Alpha |
| Type : | Quarter tail (160 to 180 cm) |
| Color : | Polished-gloss black |
| Manufacture : | German |
| Finishing : | Poli-brillant |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 88 |
| White key coverings : | Mineral |
| Black key coverings : | Ebony |
| Hammer head : | Renner - Germany |
| Harmonic structure | |
| Soundboard : | Alpine spruce generously lined with carefully selected pine wood. |
| Frame : | Fonte |
| Top cover : | Solid maple cover reinforcements |
| Charnière : | Brass (gold) |
| Number of pedals : | 3 |
| Pedals type : | Strong Pedal / Sustain Pedal, Tone Pedal / Support Pedal / Sostenuto Pedal, Soft pedal / una corda pedal |
| Cylinder retarder : | Yes |
| Casters : | Double |
| Electronics | |
| Silent system option : | Silent system adsilent for grand piano: CHF 5'300 .-- |
| Dimensions and weight | |
| Height : | 101 cm |
| Length : | 152 cm |
| Depth : | 160 cm |
| Weights : | 285 kg |

Our specialists at your service
Acoustic Pianos





























