Yamaha Pianos Acoustic CFX Glossy Black 275 CM
Item No. : 189945
| Type : | Piano à queue (230 à plus de 300 ... |
| Color : | Polished-gloss black |
| Manufacture : | Japanese |
Boullard Price:
161'743.–
Register your product on www.yamaha.com within 6 months of purchase and extend the warranty to 10 years.
*Full deduction of rents paid in the event of a purchase
The specialist's opinion
The extraordinary and remarkable CFX grand piano is unique, defined by a vast sonic palette and the ability to reproduce the most subtle nuances of expression.
The sound delivered is rich on all registers in order to accompany a symphony orchestra in the most spacious rooms.
With the flagship CFX model, we enter a new era in the history of concert piano manufacturing.
Guides & Reviews
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | CX |
| Type : | Grand piano (230 to over 300 cm) |
| Color : | Polished-gloss black |
| Manufacture : | Japanese |
| Finishing : | Poli-brillant |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 88 |
| White key coverings : | Ivorite |
| Black key coverings : | Ebony |
| Harmonic structure | |
| Soundboard : | Yezo Spruce (Japanese) and Strunz Spruce (German) |
| Frame : | Cast Iron V-Pro System - Yamaha Japan |
| Charnière : | Brass (gold) |
| Lock : | Yes |
| Number of pedals : | 3 |
| Pedals type : | Strong Pedal / Sustain Pedal, Tone Pedal / Support Pedal / Sostenuto Pedal, Soft pedal / una corda pedal |
| Cylinder retarder : | Yes |
| Casters : | Double |
| Dimensions and weight | |
| Height : | 103 cm |
| Length : | 160 cm |
| Depth : | 275 cm |
| Weights : | 491 kg |

Our specialists at your service
Acoustic Pianos




