Hoffmann Professional P206 Glossy Black Chrome Finish
Item No. : 192125
| Type : | Half-grand pianos (180 to 210 cm) |
| Color : | Polished-gloss black |
| Manufacture : | German and Czech Republic |
The specialist's opinion
The W Hoffmann Professional P-206 half-tail piano is a salon piano that will win over all professionals!
This professional grand has an ultra-precise, comfortable touch.
The sound is voluptuous, very round and professional with a clean attack.
The Hammerheads are made from mahogany wood for a colorful, rich, clean and precise sound. The Felt used is New Zealand Sheep's wool, processed in Germany according to a secret traditional recipe.
C. Bechstein is the only European grand and upright piano manufacturer with the know-how to manufacture this important element of grand and upright piano production in-house.
The superbly crafted Soundboard opens up a colorful, tempered spectrum of Singing sounds and an extraordinary dynamic range. The Spruces selected come from Val di Fiemme, Italy, as on the famous Stradivarius Violins. They were grown on a slope and at their own Rhythm, very slowly, to maximize the number of veins. Then dried for 3 months at optimum humidity and temperature. As a result, the sound quality is quite exceptional.
Designed according to procedure C. Bechstein Keyboard and Action Engineering and Geometry procedure, the mechanics are particularly precise. The result is a Dreamy touch and finely nuanced dynamism.
W. Hoffmann produces each of its instruments to rigorous quality standards, while adapting them to different price segments. As a result, each price category reflects the hallmarks of the Bechstein philosophy.
This piano has all the chrome-plated fittings typical of Hoffmann's Professional Series pianos. The frame, also made in C.Bechstein, is entirely silver-plated, a true jewel.
The sound, quality and price ratio make this a must-try piano. It's very possible that you'll fall in love with it...
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | W. Hoffmann Professional |
| Type : | Half-grand pianos (180 to 210 cm) |
| Color : | Polished-gloss black |
| Manufacture : | German and Czech Republic |
| Finishing : | Chrome |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 88 |
| White key coverings : | Non-slip coating |
| Black key coverings : | Ebony |
| Hammer head : | Made in Germany by C. Bechstein. Materials: mahogany covered with New Zealand wool felt worked in Germany |
| Harmonic structure | |
| Soundboard : | Epicéa Val di Fiemme (Dolomites) - Italie |
| Frame : | Fonte |
| Charnière : | Chrome (silver) |
| Number of pedals : | 3 |
| Pedals type : | Strong Pedal / Sustain Pedal, Tone Pedal / Support Pedal / Sostenuto Pedal, Soft pedal / una corda pedal |
| Casters : | Single extra large brass |
| Electronics | |
| Silent system option : | C. Bechstein Vario Silencer System for grand piano: CHF 6'600.- |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 154 cm |
| Depth : | 206 cm |
| Weights : | 379 kg |

Our specialists at your service
Acoustic Pianos



















