Schimmel C169 Royal Wood Ziricote
Item No. : 208588
| Type : | Quarter tail (160 to 180 cm) |
| Color : | Ziricote |
| Manufacture : | Germany |
Product variations
The specialist's opinion
The Schimmel C169 Royal Wood Ziricote is unrivalled in its elegance.
Shiny silver hardware contrasts with the glossy Ziricote surface.
Central American Ziricote veneer is an exceptionally refined veneer with a lively structure, a captivating instrument in any room.
As for the C169's construction process, it's a hybrid combining the advantages of modern machinery with the highest level of craftsmanship.
Schimmel's "Dynamic soundbar" or "Dynamikstab" is attached to the Soundboard during manufacture. This ensures maximum sound dynamics as well as the richest timbres and long-lasting notes, even in the pianissimo range.
The Soundboard made of mountain spruce is of the highest quality, sourced exclusively from Bavarian and Bohemian forests. The selected wood is perfect, grown slowly and at high altitude.
Hammerheads are made from the highest quality Merino wool using a traditional fulling process in Germany. The result is a Wealth of tonal colors in different dynamic ranges.
The white keys have a mineral coating, while the black keys are made of Ebony for a more sensitive touch. The mineral coating is also "Anti-glare" with a matte surface, which is particularly advantageous for the pianist, especially on stages with spotlights.
The Schimmel C 169 Royal Wood is a sumptuous grand piano, unique in the world and perfect in appearance. Created by Schimmel in Braunschweig, Germany, its quality is simply impeccable.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Royal Wood |
| Type : | Quarter tail (160 to 180 cm) |
| Color : | Ziricote |
| Manufacture : | Germany |
| Finishing : | Poli-brillant |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 88 |
| White key coverings : | Mineral |
| Black key coverings : | Ebony |
| Hammer head : | Renner - Germany |
| Harmonic structure | |
| Soundboard : | Bavarian Spruce - Germany |
| Frame : | Fonte |
| Charnière : | Chrome (silver) |
| Number of pedals : | 3 |
| Pedals type : | Strong Pedal / Sustain Pedal, Tone Pedal / Support Pedal / Sostenuto Pedal, Soft pedal / una corda pedal |
| Cylinder retarder : | Yes |
| Casters : | Single extra large brass |
| Electronics | |
| Silent system option : | TwinTone Silencer System for grand piano: CHF 8'230.- |
| Dimensions and weight | |
| Height : | 102 cm |
| Length : | 154 cm |
| Depth : | 169 cm |
| Weights : | 338 kg |

Our specialists at your service
Acoustic Pianos













