Schimmel K195 Royal marquetry masterpiece
Item No. : 208802
| Type : | Half-grand pianos (180 to 210 cm) |
| Color : | Mahogany |
| Manufacture : | Germany |
Product variations
The specialist's opinion
The Schimmel K195 Tradition Royal marquetry is a grand piano that embodies craftsmanship excellence and musical sophistication.
This jewel from the house of Schimmel combines sumptuous aesthetics with unparalleled sound performance, making every note a true enchantment.
Designed for music enthusiasts and discerning professionals alike, this piano is much more than an instrument: it's a work of art.
Schimmel's "Dynamic soundbar" or "Dynamikstab" is attached to the soundboard during manufacture. This ensures maximum sound dynamics as well as the richest timbres and long-lasting notes, even in the pianissimo range.
The Soundboard made of mountain spruce is of the highest quality, sourced exclusively from Bavarian and Bohemian forests. The selected wood is perfect, grown slowly and at high altitude.
But what makes this piano so amazing is its sound, which is truly in a class of its own. Warm, powerful and rich in Harmonics!
The Hammerheads are made from the highest quality Merino wool using a traditional fulling process in Germany. The result is a Wealth of tonal colors in different Dynamic ranges.
The white keys have a mineral coating, while the black keys are made of Ebony for a more sensitive touch. The mineral coating is also "Anti-glare" with a matte surface, which is particularly advantageous for the pianist, especially on stages with spotlights.
With a Schimmel grand piano, the pianist doesn't have to adapt to many different ways of playing, but only to the pleasant way of playing a concert grand piano.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Masterpiece |
| Type : | Half-grand pianos (180 to 210 cm) |
| Color : | Mahogany |
| Manufacture : | Germany |
| Finishing : | Poli |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 88 |
| White key coverings : | Mineral |
| Black key coverings : | Ebony |
| Hammer head : | Renner - Germany |
| Harmonic structure | |
| Soundboard : | Bavarian Spruce - Germany |
| Frame : | Fonte |
| Charnière : | Brass (gold) |
| Lock : | Yes |
| Feet : | Sculpted feet and lyre |
| Number of pedals : | 3 |
| Pedals type : | Strong Pedal / Sustain Pedal, Tone Pedal / Support Pedal / Sostenuto Pedal, Soft pedal / una corda pedal |
| Casters : | Large brass castors with plastic coating, equipped with a locking device. |
| Electronics | |
| Silent system option : | TwinTone Silencer System for grand piano: CHF 8'230.- |
| Dimensions and weight | |
| Height : | 102 cm |
| Length : | 154 cm |
| Depth : | 195 cm |
| Weights : | 374 kg |

Our specialists at your service
Acoustic Pianos
















