Schimmel K132 Tradition Konzert Polished-gloss black
Item No. : 187275
| Type : | Upright piano |
| Color : | Polished-gloss black |
| Manufacture : | German |
The specialist's opinion
If you're looking for a high-quality upright piano with an extraordinary Touch and exquisite tone, Schimmel's K 122 is the piano for you!
Its construction process is a hybrid combining the advantages of modern machinery with the highest level of craftsmanship.
Schimmel's "Dynamic soundbar" or "Dynamikstab" is attached to the soundboard during manufacture. This ensures maximum sound dynamics as well as the richest timbres and long-lasting notes, even in the pianissimo range.
The Soundboard made of mountain spruce is of the highest quality, sourced exclusively from Bavarian and Bohemian forests. The selected wood is perfect, grown slowly and at high altitude.
But what makes this piano so amazing is its sound, which is truly in a class of its own. Warm, powerful and rich in Harmonics! The same sonic characteristics have been achieved as on a grand piano.
The Hammerheads are made from the highest quality Merino wool using a traditional fulling process in Germany. The result is a Wealth of tonal colors in different dynamic ranges.
The white keys have a mineral coating, while the black keys are made of Ebony for a more sensitive touch. The mineral coating is also "anti-reflective" with a matte surface, which is particularly advantageous for the pianist.
If you want all the qualities of a grand piano combined in an Upright piano, this is surely the piano of your dreams...
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Konzert tradition |
| Type : | Upright piano |
| Color : | Polished-gloss black |
| Manufacture : | German |
| Finishing : | Poli-brillant |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 88 |
| White key coverings : | Keyvory TM |
| Hammer head : | Renner - Germany |
| Harmonic structure | |
| Soundboard : | Bavarian Spruce - Germany |
| Frame : | Fonte |
| Top cover : | Monobloc |
| Charnière : | Brass (gold) |
| Feet : | Rectangular |
| Number of pedals : | 3 |
| Pedals type : | Strong Pedal / Sustain Pedal, Mute, Soft Pedal |
| Electronics | |
| Silent system option : | TwinTone Silent System for upright piano: CHF 3'420.- |
| Dimensions and weight | |
| Height : | 132 cm |
| Length : | 149 cm |
| Depth : | 62 cm |
| Weights : | 263 kg |

Our specialists at your service
Acoustic Pianos







