Schimmel C130 Tradition Classic Glossy black
Item No. : 187278
| Type : | Upright piano |
| Color : | Polished-gloss black |
| Manufacture : | German |
The specialist's opinion
The Schimmel C130 Tradition Upright piano boasts a clear, crisp sound in all registers, powerful enough to convince any pianist.
Its construction process is a hybrid combining the advantages of modern machinery with the highest level of craftsmanship.
Schimmel's "Dynamic soundbar" or "Dynamikstab" is attached to the soundboard during manufacture. This ensures maximum sound dynamics as well as the richest timbres and long-lasting notes, even in the pianissimo range.
The Soundboard made of mountain spruce is of the highest quality, sourced exclusively from Bavarian and Bohemian forests. The selected wood is perfect, grown slowly and at high altitude.
Hammerheads are made from the highest quality Merino wool using a traditional fulling process in Germany. The result is a Wealth of tonal colors in different dynamic ranges.
The white keys have a mineral coating, while the black keys are made of Ebony for a more sensitive touch. The mineral coating is also "Anti-glare" with a matte surface, which is particularly advantageous for the pianist.
It is ideal for pianists looking for a German instrument of the finest quality and with a proven reputation.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Classic Tradition |
| Type : | Upright piano |
| Color : | Polished-gloss black |
| Manufacture : | German |
| Finishing : | Poli-brillant |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 88 |
| White key coverings : | Mineral |
| Black key coverings : | Ebony |
| Hammer head : | Renner - Germany |
| Harmonic structure | |
| Soundboard : | Bavarian Spruce - Germany |
| Frame : | Fonte |
| Top cover : | Monobloc |
| Charnière : | Brass (gold) |
| Feet : | Rectangular |
| Number of pedals : | 3 |
| Pedals type : | Strong Pedal / Sustain Pedal, Mute, Soft Pedal |
| Electronics | |
| Silent system option : | TwinTone Silent System for upright piano: CHF 3'420.- |
| Dimensions and weight | |
| Height : | 130 cm |
| Length : | 154 cm |
| Depth : | 62 cm |
| Weights : | 250 kg |

Our specialists at your service
Acoustic Pianos













