Sauter Vista 122 Black high-gloss Used
Item No. : 210147
| Type : | Upright piano |
| Color : | Black |
| Manufacture : | Germany |
The specialist's opinion
Whether in perfection of design or precision of tone, the excellent Sauter Vista 122 piano will enchant you for study, passion, salon and inspiration.
The piano lid can be lifted just like the lid of a grand piano.
A unique style for this beautiful Upright piano.
The sound of this piano is truly exceptional! Bass is deep, full and powerful. Midrange drivers are rich, clean and precise, yet unctuous at the same time. Treble is sparkling, colorful, radiant and luminous. Colorful, warm harmonics, Sauter fidelity.
The materials used have been meticulously selected to offer the finest of qualities. Also, at Sauter, every part of the Piano is handmade.
Renner Double-repetition action RR: The Escapement mechanism, whose Additional spring gives the Touch a very sure return reminiscent of a grand piano. As a result, repetition is faster.
This piano also features a mute pedal that reduces the piano's Sound volume thanks to a Felt strip that slips between the Hammers and Strings.
Buying a Sauter piano is an acquisition for life, and it's often still a pleasure for the next generation and even the generation before that. Beautifully designed and crafted, they are among the finest pianos in the world.
Guides & Reviews
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Vista |
| Type : | Upright piano |
| Color : | Black |
| Manufacture : | Germany |
| Finishing : | Chrome |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 88 |
| White key coverings : | Composite |
| Hammer head : | Renner - Germany |
| Mechanical Double Repeat Jump RR : | Yes |
| Harmonic structure | |
| Soundboard : | Alpine spruce generously lined with carefully selected pine wood. |
| Frame : | Fonte |
| Top cover : | Monoblock opening like the cover of a grand piano |
| Charnière : | Chrome (silver) |
| Lock : | Yes |
| Feet : | Rectangular |
| Number of pedals : | 3 |
| Pedals type : | Strong Pedal / Sustain Pedal, Mute, Soft Pedal |
| Casters : | Simple |
| Dimensions and weight | |
| Height : | 122 cm |
| Length : | 149.5 cm |
| Depth : | 59.5 cm |
| Weights : | 230 kg |

Our specialists at your service
Acoustic Pianos










