Kawai K800 AS E/P Black high-gloss with Sostenuto pedal 134 cm
Item No. : 210327
| Type : | Upright piano |
| Color : | Black |
| Manufacture : | Indonesian and Japanese |
The specialist's opinion
The iconic Kawai K-800 is the result of exceptional craftsmanship and advanced technologies.
Featuring a sophisticated high-gloss black finish, this instrument combines elegance and performance.
This piano offers a remarkable richness of sound, perfectly suited to demanding pianists. Thanks to its 134 cm, the K-800 offers a wider pitch, guaranteeing optimal acoustic performance.
Its Millenium III action ensures fast, precise response.
Its body features a large Music stand to have plenty of Score pages in front of you, with an acoustic opening of the central panel that releases the sound.
The Kawai K-800 Upright piano is designed to deliver an exceptional musical experience. With its superb high-gloss black finish, it stands out visually while striving for sonic perfection.
It features the Soft-close fallboard system: a shock-absorbing mechanism prevents the keyboard cylinder from dropping abruptly, thus eliminating any risk of injury or material damage.
With the Kawai K-800, every detail has been thought out to offer pianists an unrivalled experience, where the meeting of innovation and tradition creates perfect harmony.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | K |
| Type : | Upright piano |
| Color : | Black |
| Manufacture : | Indonesian and Japanese |
| Finishing : | Poli-brillant |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 88 |
| White key coverings : | NEOTEX |
| Black key coverings : | NEOTEX |
| Hammer head : | Mahogany - Mechanical Millennium III |
| Harmonic structure | |
| Soundboard : | Solid spruce with straight grain |
| Frame : | Fonte |
| Top cover : | Monobloc |
| Charnière : | Brass (gold) |
| Feet : | Rectangular |
| Number of pedals : | 3 |
| Pedals type : | Strong Pedal / Sustain Pedal, Tone Pedal / Support Pedal / Sostenuto Pedal, Soft Pedal |
| Cylinder retarder : | Yes |
| Casters : | Double |
| Dimensions and weight | |
| Height : | 134 cm |
| Length : | 153 cm |
| Depth : | 65 cm |
| Weights : | 284 kg |

Our specialists at your service
Acoustic Pianos









